Priėmimas į naują Teologijos studijų laidą: pareiškimai priimami nuo liepos 1 d.

 

Apie Teologijos studijų veiklos rezultatus, apie priėmimą į naują laidą bei galimybę studijuoti klausinėjome Teologijos studijų vadovą, Trakų vyskupą AMBROSIJU.

— Artėja antrų mokslo metų Teologijos studijose pabaiga. Kaip Jūs, šių Studijų vadovas, galėtumėte įvertinti dvejų metų darbą? Gal jau galima kalbėti apie kokius nors praktinius rezultatus?

— Pats Viešpats mums sakė: „pažinsite juos iš vaisų“ (Mt 7, 16). Dievo malonės dėka Teologijos studijos davė savo vaisių. Yra rezultatų – tiek praktinių, tiek dvasinių, tiek tiesiog žmogiškųjų. Kalbant apie pradžioje minėtus, pirmiausia pasakytina, kad dar pirmajai laidai tęsiant studijas penki Ganytojų skyriaus studentai gavo diakono šventimus: tapo dvasinio luomo atstovais. Nauji klero nariai tarnauja Vilniuje (Šventosios Dvasios vienuolyno katedroje, Arkangelo Michailo bei vadinamojoje Romanovų cerkvėje), taip pat Klaipėdos ir Panevėžio šventovėse. Jie tęs tarnystę ten, iš kur prieš dvejus metus buvo nukreipti studijuoti.

Keletas Choro dirigavimo bei giesmininkų skyriaus studentų baigę mokslus gal dar negalės būti visaverčiai parapijų chorų vadovai, bet galės bent pakeisti esamus vadovus šiokiadieniais ar kitomis dienomis, kai to reikės. Katechetų skyriaus studentai baigę studijas galės darbuotis parapijų sekmadieninėse mokyklose. Tų, kurie dvejus metus mokėsi tapyti ikonas, sukauptų žinių rezultatas bus jų tapyta ikona, atitinkanti visus stačiatikybėje galiojančius ikonografijos kanonus. Tad visų Teologijos studijų krypčių studentai galės teikti mūsų Bažnyčiai praktinės naudos.

Teologijos studijų rengėjai labai daug dėmesio skyrė dvasiniam ugdymui. Kiekvieną šeštadienį Vilniaus miesto Nikolajaus cerkvėje vyko Dieviškoji Liturgija, kurioje dalyvaudavo besimokantys Teologijos studijose. Jie tarnaudavo, vadovaudavo chorui, giedodavo, melsdavosi, atlikdavo išpažintį, priimdavo Švenčiausiuosius Slėpinius. Buvo surengtos kelios piligriminės kelionės. Viena jų – į Estiją, Piuchticos vienuolyną. Aplankėme ir Mikniškių stačiatikių bendruomenę. Nuo antro kurso visų skyrių studentams buvo dėstomi „Stačiatikiškojo dvasingumo pagrindai“. (Šį dalyką dėstė Teologijos studijų vadovas).

Mes tikimės, kad visų šių pastangų dėka mūsų studentų dvasinis gyvenimas tapo gilesnis, jie ėmė dar uoliau, sąmoningiau dalyvauti Bažnyčios gyvenime bei Jos Slėpiniuose.

Duok, Dieve, kad baigusieji mokslus Teologijos studijose savo tolesniu gyvenimu parodytų, kad jie, apaštalo Pauliaus  žodžiais tariant, yra „Kristaus laiškas, parengtas mūsų patarnavimu, surašytas ne rašalu, bet gyvojo Dievo Dvasia, ne akmens plokštėse, bet gyvų širdžių plokštėse“ (2 Kor 3, 3).

Be abejo, negalima nepaminėti ir tokio svarbaus dalyko: Teologijos studijos labai suartino studentus ir dėstytojus. Visi įgijo naujų draugų, o atmintyje liko daug šiltų, nepamirštamų įspūdžių iš bendrų kelionių, švenčių, bendravimo vykstant paskaitoms bei per neformalius susitikimus.  

— Klausimas, kuris rūpi daugeliui: ar bus naujas priėmimas į Teologijos studijas?

— 2024 metų gruodžio mėnesį vykusiame mūsų Bažnyčios visų parapijų atstovų ir dvasininkijos bendrame susirinkime Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus teigiamai atsiliepė apie Teologijos studijų darbą ir išreiškė pageidavimą, kad įvyktų naujas priėmimas į Teologijos studijas, ir kad antra laida pradėtų studijuoti 2025 metų rudenį. Be to, patys mūsų šventovių parapijiečiai reiškia norą stoti į Teologijos studijas. Tokių prašymų ateina Teologijos studijų adresu, be to, žmonės ir asmeniškai kreipiasi. Tad priimtas sprendimas skelbti naują priėmimą į Teologijos studijas.

— Kokie skyriai bus šįkart, ko bus galima mokytis įstojus 2025 metais?

— Ir ateisiančiais mokslo metais planuojame, kad mokymas vyks tokiuose pačiuose skyriuose kaip vyksta dabar. Yra keturi skyriai: ganytojų, katechetų, ikonų tapytojų ir choro dirigavimo bei giedotojų.

— Kiek laiko tęsis mokslai Teologijos studijose; kaip jie bus rengiami? Ar yra kokių nors naujovių, lyginant su tuo, kaip buvo iki šiol?

— Mokslai tęsis dvejus metus. Užsiėmimų programa panaši į pirmosios laidos programą, bet daugiau dėmesio bus skiriama studentų praktinių įgūdžių ugdymui (atsižvelgiant į pasirinktą studijų kryptį).

Dokumentai bus priimami nuo liepos 1 d. iki rugpjūčio 1 d.. Pokalbiai su abiturientais vyks nuo rugsėjo 22 d. Detalesnę informacija apie tai pateiksime kitame (vasaros) „Stačiatikių Lietuvos“ numeryje, Bažnyčios paskyroje bei socialiniuose tinkluose. Be to, reikiama informacija bus perduota ir parapijoms. Teologijos studijos pradės veikti spalio 3

— Ko reikia, norint įstoti į Teologijos studijas: kokius dokumentus pateikti, kokių rekomendacijų gauti? Ar bus pokalbių?

— Tiems, kurie nori mokytis Teologijos studijose, būtina gauti parapijos klebono ir nuodėmklausio rekomendaciją, parašyti autobiografiją, užpildyti anketą ir pereiti pokalbį.

— Kaip jam pasirengti? Ko klausiate per tokį pokalbį?

— Klausimų bus įvairių, nelygu pasirinkta studijų kryptis. Visgi visiems kandidatams į studentus būtina įdėmiai perskaityti prot. Serafimo Slobodskio knygą „Tikyba šeimai ir mokyklai“ ir sugebėti atsakyti į klausimus iš šios knygos. Ganytojų ir choro dirigavimo bei giedotojų skyrių abiturientams būtinai teks pademonstruoti skaitymo bažnytine slavų kalba įgūdžius. Pastarojo skyriaus būsimiesiems studentams reikės pereiti ir su muzika susijusią perklausą. Na, o tie, kurie stos į ikonų tapymo skyrių, priėmimo komisiją turės supažindinti su savo darbais.

— Prieš dvejus metus į Teologijos studijas užsirašė beveik šimtas žmonių; pusės jų per tuos dvejus metus neliko. Kiek norinčiųjų studijuoti Teologijos studijų administracija tikisi sulaukti šįmet?

— Dabar neįmanoma prognozuoti šio skaičiaus. Parapijiečiai, be abejo, reiškia dėmesį Studijoms. Kad ir kiek asmenų norės mokytis, tikimės, kad visi mokslo metus pradės sąmoningai apsisprendę studijuoti, kad vėliau galėtų savo veikla pasitarnauti mūsų Bažnyčiai. Be to, tie pirmosios laidos studentai, kurie dėl įvairių priežasčių negalėjo baigti mokymosi, galės prisidėti prie naujosios laidos ir tęsti mokslus.

— Kaip pasirengti pokalbiams Jūs atsakėte. O dabar prašome patarti, kaip sėkmingai įveikti visą dviejų metų mokymosi ciklą? Į ką čia reikia atkreipti dėmesį, kam skirti daugiau pastangų?

— Visiems, kurie rengiasi stoti į Teologijos studijas, norėčiau palinkėti rimtai nusiteikti mokslui, jausti atsakomybę parapijai, kuri juos siuntė mokytis ir skiria tam lėšų. Be to, reikia suprasti, kad mokslai pareikalaus jėgų ir laiko. O svarbiausia, į ką norėčiau atkreipti dėmesį tų, kurie šįmet baigia mokslą bei tų, kurie, Dievui padedant, tik pradės studijuoti, yra tai, kad užsiėmimai Teologijos studijose nėra vien paprastas mokymosi procesas. Šie mokslai – tai bendra Dievo, dėstytojų ir paties studento veikla. Viešpaties pagalba nieko nenuvils, ir dėstytojai stengsis perteikti savo žinias bei patirtį, o visa kita priklauso nuo pačių besimokančių: nuo jų uolumo, nuoseklaus tikslo siekimo, nuo sugebėjimo viską suderinti ir tinkamai organizuoti. Ir nuo maldos.

Kalbino Maksimas ROGALSKIS

INFORMACIJA STOJANTIESIEMS 

Teologijos studijų mokymosi trukmė - 2 metai. Mokymas vyks keturiomis kryptimis: ganytojų, katechetų, choro vadovų bei giedotojų ir ikonografijos.

Norintieji stoti turės pateikti klebono rekomendaciją, gyvenimo aprašymą, užpildyti anketą ir praeiti stojimo pokalbį.

Dokumentų priėmimas prasidės liepos 1 d. ir tęsis iki rugpjūčio 1 d. Stojimo pokalbiai su kandidatais prasidės rugsėjo 22 d. Pokalbio metu klausimai bus užduodami remiantis vadovėliu ,,Dievo Įstatymas šeimai ir mokyklai" (autorius - prot. Serafimas Slobodskis).

Pretendentai į ganytojų ir giedojimo skyrius turės parodyti gebėjimą skaityti bažnytine slavų kalba. Būsimiems giedotojams ir choro vadovams taip pat bus rengiama muzikinė perklausa.

Studijų pradžia planuojama spalio 3 d. Išsamesnė informacija bus paskelbta laikraščio ,,Stačiatikių Lietuva" vasaros numeryje.